Ty povely jsem si nevymyslel, to je žeň posledního týdne z mailů a z inzerátů v sociálních médiích. A nebyl to týden nijak výjimečný. Opravdu, i sádrokartóny a dřep a podobné roztodivnosti se objevují.
Jedni mi zupácky tykají:
"Ochutnej ořech.
Poznej nespoutaný hybrid.
Najdi si superpráci u největšího výrobce sádrokartonů!"
Jiní vykají, ale rozkaz zůstává rozkazem:
"Vytvářejte podle svých potřeb kdekoli.
Objevte zdravější způsob chození na velkou v dřepu.
Získejte SLEVY až 60 %!
Bavte se královsky BEZ reklam!"
Chtějí po mně, abych něco udělal, a tak to vezmou zkratkou přes vzrostlé žito. Rovnou mi to nařídí.
Nemusíte namítat, že proto má čeština rozkazovací způsob, aby dokázala vyjádřit, že něco po adresátovi komunikace chceme. Chápu, že míníte-li někomu navrhnout, aby používal váš patentovrt, není přímějšího začátku, než mu napsat "Používej náš patentovrt!" Ale je to účinné?
Přímá cesta nebývá ta nejlepší. Povelem "Vypadni!" se s úspěchem požaduje po pobudovi, aby nás opustil. Použít tutéž techniku na šéfa, váženého učence nebo tchýni moc nedoporučuju.
Reklama a marketingová komunikace sice podle teoretiků a školometů vstoupila do fáze, kdy z jednostranného oznamování se stává pěstovaný dialog, ale vidíme taky opačný vývoj. U spousty z ní se z přesvědčování a odbourávání bariér a předsudků přešlo na povely jak v přijímači.
Problém je, že povelů není moc. A tak mi od začátku roku jen v mailu přistálo přes sto zpráv, začínajících slovem Objev/te. Možná, že je to o něco málo přitažlivější a slibnější než nahradit to přímo povelem, který měli autoři na mysli, totiž Kup/te si, ale ne o moc. Po stoprvé už je to jen monotónně otravné.
A navíc, je v povaze lidské i české se maličko zatvrdit, když mi někdo začne nařizovat jak četník se šavlí a chocholem.
Odpovím mu prostě:
Objev moje ne.
Táhni a polib si!
Zanechat odpověď