M&M21 134: Srdcaři a mozkovny

Střet rácia a emocí nás usvědčuje z toho, jak jedno zakrýváme druhým.

Je před volbami. Tedy pro mě. Pro vás je po volbách. A kdykoli se dostaneme v médiích nebo u klientů na volební kampaně, vždy znovu a znovu dostávám otázku, jak to, že tak často vítězí emoce nad racionální volbou.

Jak kdy.

G. B. Shawa se zeptali, jestli je v dramatu důležitější téma nebo forma. Otázal se obratem, jestli je u piciglu důležitější přední kolo, nebo zadní. Bez kteréhokoliv to jede blbě.

A u kampaní ještě hůř. Na jednom kole může jezdit tak Sedláček nebo Večerníček, ale kampaň ne. Jenže někdy je větší problém rozeznat, které kolo je které.

Nevěříte?

Jak říkám – mám ještě před volbami, a tak kolem vrcholí fňuky. Agitátoři apelují na babičky a dědečky a říkají jím blahosklonnými hlasy, jakými se oslovují zpomalení, aby hlasovali racionálně a nevyměnili zářnou budoucnost svých milovaných ňoučátek za mrzké tři stovky. Jenže volba tří kil je racionální! Z jejich pohledu už na tu zářnou budoucnost dali kde co. Na oltář vlasti, národní poklad, světlé zítřky a světový blahobyt, až… Už nezbylo než brát tři sta nebo ne.

Je hezké raději učit rybařit než dát rybu, ale osmdesátiletým už tím ztuha pomůžete.

A jiní, podobně trpělivě laskavým tónem, zlehka kárají mladé, že házejí politikáře do jednoho pytle, ba i ten pytel v dál. Měli by se víc zajímat, rozvažovat, rozlišovat, neřídit se emocí, tedy pocitem, že všechno jedna banda.

Ale oni zcela racionálně naházeli mistry včerejších řešení předvčerejších problémů do jednoho koše!

Proč rozlišovat ty, co tvrdí, že green deal je zločinná ideologie, od těch, co tvrdí, že je to nesplnitelná úlitba? Po čem budoucnost pozná rozdíl? Kromě pantů v čelisti jedni ani druzí nehnou sebou ani světem.

Srdcaři a mozkovny!

Picigl má dvě kola.

Ideálně jedno přední a jedno zadní.

Ostatní kombinace haprují.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: