M&M21 135: Bude Velký knižní čtvrtek

Představte si, čtu knihy, ba hůř, stále je i kupuju. A teď jsem si bolestně uvědomil, že jsem jich asi koupil docela dost.

Přišlo upozornění, že bude Velký knižní čtvrtek, s nevyslovenou leč patrnou touhou, objednávej a kupuj, jonáku! Jo, jenže kdyby jedno! Během hodiny jich bylo pět – a pak to padalo do mé mailové schránky jak bradavické dopisy malému Harrymu.

A všichni mi oznamovali to samé. To, co už unudí i vás, protože to říkám jenom potřetí: bude Velký knižní čtvrtek.

Psali mi to jak tržně dominantní e-shopoví knihkupci, tak vydavatelé. Ale psali mi to také výklenkáři, kde jsem z podivné zvídavosti koupil jednu jedinou bichli, psali mi to i antikváři, ba i prodavači Biblí a duchovna.

Aspoň ti generální knihkupci k tomu přifařili jak oněch šestnáct vybraných titulů tohoto podzimu, jež dělají prostý knižní čtvrtek Velkým, tak klikací odkaz na besedy a dalším chystané famfrnálie, ale v zásadě se všichni omezili na sdělení, hosana, radujte se a šrajtofle tahejte, bude svátek pro nás, knihkupce.

Ne že bych jim nerozuměl, když už péčí marketérů dorazilo takové knižní Svatomartinské víno, je třeba nálady využít, ale… Co takhle mi něco nabídnout? Příslib, obrovský příslib, jak říkal Dr. Samuel Johnson, zakladatel moderní reklamy už v 18. století!

A jeden si najednou uvědomí, jak často píšeme lidem banality, co už dávno vědí. Ke knihkupcům je to maličko nefér, jsou jedni z mnoha. Bude Den díkůvzdání, kup krocana, blíží se Vánoce, nasypej prachy na dárky k nám, Valentýn je svátek zamilovaných, takže znovu: naval a kupuj! Jaro, kup si tričko, září, už máš, matko, sešity?

Potřebujeme tvoje peníze, tak ti píšem, abys na to nezapomněl. E-mail je levný, stejně to smažeš.

Bude Velký knižní čtvrtek

Ať si žije dlouho a prosperuje.

Mějte si svůj svátek, knihkupci.

Ale zkuste přijít s příslibem!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: