M&M21 137: Odkaz Bernarda Madoffa

Kdo byl Bernard Madoff, jistě víte. Dlouho a úspěšně investoval, až před ním poklekávaly autority včetně SEC, která měla neúprosně střežit čistotu obchodu. Než se to jednoho dne sesypalo, protože tintili vantili došly. Léta se mu dařilo držet vyrovnaný poměr, kdy z peněz nových investorů vyplácel staré, ale žádné letadlo neletí navždy.

To bylo pláče!

V médiích jsme četli příběhy seniorů, co mu svěřili celý majetek a z výnosu si náramně žili – do chvíle, kdy to všechno simsala bim zmizelo. Snad nejsmutnější příběh byl o pánovi, kterého starý poctivec Bernard odmítl, že už ho na palubu nevezme, že už toho má tolik, že neví, co s tím, ale nakonec se smiloval, a jeho životní úspory si vzal.

Asi tři dny před bankrotem.

No, Madoff už je v Pánu. Ale přicházejí noví letci – a jak snaživí jsou to akrobati! A teď se nepošklebuju těm, co riskantně a trochu naivně obchodovali s energiemi. Tam jim ještě dejme času popatřit, jak se vyrovnají s vyúčtováním. Ale nějak pomadoffovsku pozmizel vsazený kapitál jinému hrdinovi Forbesů – a ouha, letadlo zjevně umíme i u nás doma.

A náhle se kdesi zatáhlo za páku, a na jednoho padá jedna lokalizovaná supermegahypervýhodná nabídka za druhou! Asi jsem cílovka. Tihle na to jdou přes nabubřelé plky (fráze „podílejte se s námi na zisku těch nejúspěšnějších firem“ slibuje přesně to, co říká: prd), tamti přes úžasné pojmy (momentálně vedou "blockchain" a "tokenizace"), a onihle přes úžasně nahoru doprava mířící graf, který také neříká než prd, protože není vybaven příslušnou škálou.

Jediné tři věty, které v takových inzerátech a mailech nikdy nezazní, jsou tady:

Když je něco moc výhodné, bude v tom podvod.

Když tě někdo ze všech sil nahání, aby ti nabídl, že zbohatneš, bude v tom podvod

Když někdo není schopen říct, co nabízí, ale plká o tokenizaci – hádej!

A vymalováno, Madoffové!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: