M&M22 160: Jednoroční dobrovolníci

Ten pojem známe z Jaroslava Haška, pokud známe Jaroslava Haška. Ve zkratce šlo o rakouskouherský systém výcviku rezervních důstojníků, kteří byli z civilu povoláváni až v pádě potřeby. A pak je požrala válka. Chodili jen na jeden rok povinné vojny, ovšem potom se podrobovali výcviku v kadetní škole i na cvičeních. Ale c. a k. vojsko je fuč, zatímco jednoroční dobrovolníci se množí.

Jeden volal, když zjistil, že jsem cosi navrhoval jeho předpředpředchůdci ve funkci. Byli jsme tenkrát povoláni, než jsme se však kolem poradního ohně pousadili a z kalumetu pobafali, už nebylo proč, poradní oheň rozehnali, protože činovník byl odvolán. A teď prý, jestli by se na to nedalo navázat. Po pandemii a v novém obsazení.

Opatrně jsem sondoval, jak zjistil, že vůbec a co jsem kdysi navrhoval. Náhoda. Prý se potkali se s panem minulým na nějaké dobročinnosti a tam ho to udivilo, protože ve firmě nic takového nenašel. Ptal jsem se, jak dlouho úřaduje. Brzo to prý bude rok. A tak jsme si dali schůzku na příští měsíc.

Nedošlo k ní.

Místo toho jsem četl vize nového jednoročního dobrovolníka, jenž se chystal ujmout osiřelé židle. Některé jsem znal od jeho předchůdců, pár z nich bylo mistrnými výlety do slepých cest, jedna či dvě byly zářivě nové a slibné.

Jenže se bojím, že nebude mít čas ani na ty, které už byly probádány a shledány marnými.

Jak se krátívá služební čas osob, odpovědných ve firmách za marketing, tu nepíšu poprvé. Byl to rok a půl, pak patnáct měsíců, dneska od švestek do švestek. Asi to doba chce, a systém předávky se zjevně nezastavil. Nejspíš jsou s tím všechny zúčastněné strany srozuměny.

Ale mně vadí neustálé znovubjevování principu piciglu a křesacího kamene.

Kismet.

Archivy mlčí.

Zůstali jednoroční dobrovolníci.

Kanonenfutter marketingu.

Se kterým umírá kolektivní paměť organizace.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: