M&M22 178: Klaunů málo!

A pořekadlo pokračuje: …zato šašků mraky. Říká se také, že klauni nejsou veselí, že jsou děsiví. No, to šašci taky, a navíc je jich víc!

Přitom to začínalo nevinně. Značky si zjednávaly přízeň známých a obdivovaných, aby se příznivě vyjádřili o produktu. Obvykle tak, že ho vyzkoušeli a pak se obecenstvu zaručili za účinek a prospěšnost. Ty časy jsou mrtvé jako Ramses.

Už jsme to probírali, celebritám peníze nesmrděly, ale ošívaly se při představě, že se za něco zaručí. A tak se jen nechaly najímat, že si v reklamě zahrají. A odlesk výjimečnosti dopadne na značku i tak. Kupodivu to stačilo. Když jsem se v nemocnici volky nevolky potkal s jistým českým Horstem Fuchsem, jedním z jeho snů bylo, aby mu na plakátu postála Nesmrtelná Jiřinka s logem vyhlášených čínských nožů a kráječů, 100% česká výroba.

Ty časy jsou taky na odchodu. Ne, že by to producentům reklam přestalo vyhovovat, ale nesmírná inflace značek i hrajících celebrit způsobuje vlčí mlhu v oku spotřebitelstva. Situaci zakalil i boom podobné partičky – influencerů. S nimi se vracíme dob, kdy módní časopisy bedlivě sledovaly bludičky své doby, aby referovaly, co má Olympan/ka na sobě, s čím vstává, co a kde jí, kdo vyrobil kartáč na vlasy a kde pořizuje taburetky do budoiru. My stejně tak podrobně víme, že instagramistka musí oslavit návrat z dovolené drinkem skvělého složení (placená spolupráce) a k tomu si dát (placená spolupráce) a (placená spolupráce). A i toho je moc, víc než klaunů, šašků, ba i marketérů.

A tak musí dojít na heslo odliš se, nebo zhebni. U celebrity už nestačí, že je slavná, musí se proměnit – na šaška. Buďme milosrdní, řekněme baviče. Slavní hopsají, kvokají, rapují a pitvoří se. A spotřebitelé zatím ještě reagují.

Ale až toho bude víc, co se stane?

Začínám se o celebrity bát. Co budou muset dělat příště?

Šašků moc!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: