M&M23 196: Vorloj vosobností

Ta dvě vé nejsou překlep. Jde o fonetický důraz: místo rázu voraz.

Vorloj vosobností je technika, užívaná v politickém marketingu po léta (teď jste se vopotili? Já, když to píšu, ještě nevím, kdo vyhrál a kdo to voplakal. Vy ano. Voslaďme si konec!).

Prvním použitím – vynikají v něm Američané – je moment krize. Cosi se stane, v centrální kompozici, že by Wes Anderson mlaskl obdivem, stojí Politik (už nositel úřadu, tedy odpovědnosti), za ním figury. Hořelo-li, jsou tam vážní hasiči, padlo-li letadlo, je to mix, při nepokojích vidno policisty natolik ověšené zbraněmi, že se div neviklají, a je-li třeba udělat pořádek v darebné zemi, zjeví se stateční sošní mužové a ženy v různých maskáčích. Funguje to skvěle. Jak říkám, vynikají Američané, Jižní Amerika je operetní, a u nás? Vzpomenete si z povodní na ministra vnitra v tričku se zlatým řetízkem? Uf!

Druhý druh – opět vedou Američané – je volební rally. Kandidát obklopen trestí voličstva. Nechybí mládež, milé matky, starostliví otci, rozšafné stařenky (etnicita dle cílové skupiny). To rámují macatí redneci, vzácně intelektuál, ale náš, i plyšový medvídek v náruči pacholete. Funguje to dle míry voskovitosti. V našem podání je z toho bramboračka, anebo portfolio castingu pro focení prodejců energií.

A pak je třetí provedení, v tom konečně vedeme my, vorloj veřejných vosobností. V pozadí vidíme celebrity různé fáze čerstvosti, šoumeny a ošoupané intelektuály i takové ty tváře, co známe, nevědouce odkud. A dělají křoví Bdělému majákovi, který pronáší morální maximy. Užívá se v dobách, kdy radno hájit Dobré a Demokratické. Není známo, že by to kdy pomohlo, ale dodá to na vážnosti. Ve světě už tento způsob skomírá, ale národní házená taky není dána každému.

Vy už víte, jak to dopadlo, a já nám přeju, abychom si chvilku

vod

vorlojů

vodpočinuli!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: