M&M23 202: Sebeslepota

Už to poznám. Potenciálni klient znechuceně odhodí výsledky výzkumu a pronese: „Ale takhle to není, my se vidíme v mnohem lepším světle, než tahle anketa ukazuje!“ Samozřejmě, když jsou čísla nám přízniva, pak je to seriózní výzkum. Když ne, je to pouhá anketa, sesbíraná kdesi v temných uličkách.

Kdo z nás se nevidí v lepším světle, než ho vidí jiní? Proč by zrovna organizace a značky měly být výjimkou?

Jakkoli je to lidské a pochopitelné, jsme tu na hraně sebeidealizace. U lidí je občas otravná. U značek navíc nebezpečná. Vede k iluzím a později ke zklamáním. Nikdy nezapomenu na pana velkoředitele, který se dral přese mne, mé kolegy i službukonajícího sociologa, aby hlupákům, jistě zlovolně vybraným do focus group, vysvětlil, jak se mýlí a jak je to doopravdy. Pak ještě poměrně dlouho křičel na mě, zvlášť když jsem se ho zeptal, jestli to půjde takhle vysvětlovat i zákazníkům v obchodech.

No, nedopadlo to, nebyl to začátek krásného přátelství. U některých part, kam jsem strčil nos a nohu do dveří, se to vyvinulo až v jakousi paranoidní konspiraci: jedni vinili konkurenci, druzí politiky, ale vždy se někdo spikl, aby světu ukazoval mnohem horší podobu značky, než na jakou si mysleli oni.

Symptomy: pohrdání daty, hledání viníků, dramatické příběhy, které mají ukázat, jak kdosi zlovolný tahá v zákulisí za páky, aby nešťastné značce ublížil. Myslíte, že přeháním? Kéž by!

Jedni se soudí i se spotřebitelským časopisem, druzí reagují na uživatelské recenze výsměšnými dotazy, kdože jejich autory platí. A na jistou značku, co shazovala konkurenci, a každého, kdo by si vybral cizí produkt, označovala za psychicky nemocného, už jste zapomněli? Nevadí, on ten styl zase probublá o korporaci vedle.

Konspirace a paranoia jsou věčné, jen se stěhují.

Sebeslepota.

Jako sněžná slepota.

Vede k záhubě v mrazu a opuštěnosti.

Jedna odpověď to “M&M23 202: Sebeslepota”

  1. Caracho Says:

    Sebeslepota je nebezpecna i u lidi. A jde ruku v ruce s neprevzetim odpovednosti sama za sebe. Cim vic je k sobe clovek uprimnejsi, tim vic muze delat veci lip. Dovednost co se da naucit, jen se dost casto brani ego. Cim je vetsi, tim vic.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: