M&M23 206: Krása představ o budoucnosti

Heleďte, dozadu, to se to směje!

Znáte takové ty věštební kresby z roku 1900, jak bude vypadat život v roce 2000? Upřímně, s málem se trefili, jinak to trochu vypadalo jako rok 1900 na steroidech.

Baví mě to. Všechny ty předpovědi. Svět v reklamách, který kázal, jak to bude za deset – dvacet – padesát let vypadat – a ono to vypadalo jinak. Od veselých článků o komunismu a létání na Venuši, po Římský klub, který autoritou spřáhnutých vědců strašil věčnou zimou a mrazem.

Myslím, že se v dějinách dalo vsadit na jediné: vždycky to bude jinak!

Poslední měsíce „vizionáři“ předvídají, co nás čeká s umělou inteligencí. Stává se z toho otravná záležitost, protože asi nás všechny už unavují hahapokusy ve volně dostupných aplikacích, kterými se na sociálních médiích prsí kdekterý hejhula z obecní čítárny. To, že skutečně profesionální modely AI změní svět, to je jisté. Jenom si to pořád představujeme jako kreslíři z pařížského magazínu LP 1900, co ukazovali, jak podle nich bude vypadat rok 2000.

Že dojdou záhuby špatní copy (a nové slovo: content) writeři? Kéžby!

Že dementní tzv. personalizované (ale pro jiného) nabídky, PPC a reklamní sdělení bude psát umělé inteligentno samo, bez potřeby lidské síly? Když to musí bejt, tak ať už to je!

Že netřeba fotografa ani ochlastu art directora, aby umělá neživotnost zbouchala nějaký vizuál? Ale honem!

V dobách královny Viktorie v Londýně zasedla jakási velekomis o budoucnosti. Z předložených dat bylo jasno, že už v půlce 20. století nebude možno s na to vyhrazenými pracovníky odstraňovat koňské koblihy. Londýn čelil krizi. Komise řešila, co s tím. Nevyřešila. Ale nápady měla dobré, to se musí nechat! Bohužel se týkaly pouze problému odstraňování koňských enón z ulic.

Budoucnost bude vždycky.

A vždycky jinak.

A co hůř, úplně jinak, než si to jinak představuješ ty.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: