MSM 53: Blažená spokojenost

Nebyli spokojeni se svými výsledky. Nepřekvapivě, ono prodělávat patnáct let po sobě, to nepobaví žádnou organizaci na světě. Chyba však podle jejich mínění byla v reklamní agentuře. A tak se konal monstrpitch.

I má tehdejší parta přišla na řadu: prezentovali jsme něco maličko šíleného, ale podle nás plně funkčního. A naběhli jsme si. Vůbec prý nechápeme, jak to v branži chodí, jak má vypadat správná komunikace a co lidé vlastně chtějí. Namítli jsme, že dlouhá tradice prodělků činí jejich přesvědčení poněkud diskutabilním. Odpověděli, že koncept je v pořádku. Jen provedení je třeba zlepšit. Diskuse ukončena, byli jsme dosti nemilostivě propuštěni.

Po dalších dvou letech prodělků značka neslavně odkráčela z tuzemského trhu. Centrála už toho měla dost. Manažeři tak spokojení se svou strategií nastoupili ke konkurencím. Patrně aby je rozvraceli zevnitř.

Blažená spokojenost! Jak sebevědomé, jak sebeuspokojivé. Pozoruji blednutí, ústup a sešup jednoho lokálního pivovaru: vede ho starý znalec oboru. Postupně vyhodnotil plastové láhve, nealko pivo, plechovky, radlery, mixy, spolupráci se sezónními prodejci i sociální média jako přechodné módičky, kterými se poctivý pivař nedá zviklat. Co se zatím zviklalo, je výstav, rozšíření prodejních míst i obliba značky. Ale prý se to časem přežene, říká starý machr. Už mnoho let.

Není sám. Jiný na slovo vzatý zase přesvědčivě ví, že jeho rychloobrátková značka nepotřebuje televizní reklamu. Že zákazníci naopak oceňují, jak se značka soustředí na produkt sám. Zákazníci to ale patrně nepostřehli, protože značku moc neznají.

Dvacet let to takhle děláme. Víme, co funguje. Naši zákazníci neskočí na třpytivá cingrlátka a zachovají nám věrnost. Tyto fráze slýchám často. Většinou z úst předáků značek a podniků v lehkém i těžkém úpadku. Od rostoucích je uslyšíte jen zřídka.

Nemají na ně čas. Zkoušejí nové věci a utínají ty, co nepřinesly efekt.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: