MSM 117: Co po mně chcete

Bylo to v brožuře, kterou jeden z největších zadavatelů vydal pro své brand managery. Měla je naučit postup, jak správně agenturám zadávat kreativní práci – a jak správně ohodnotit to, co z nich vypadlo.

Mnoho praktických rad. Nezvykle použitelných. A v kapitole o hodnocení mě už onoho dávného dne, když jsem manuálek poprvé dostal do ruky, zaujala prostá větička: „Ujistěte se, že spotřebitel pochopí, co má po zhlédnutí reklamy udělat.“

Tenkrát jsem se maličko uchechtával: to je přece jasné, ne? Buď si má něco žádoucího myslet, něco milého pociťovat, anebo třeba jít a nakoupit. Co je na tom složitého?

Od té doby se planeta mnohokrát obtočila, brožurky o marketingové komunikaci se staly zaumnějšími. Prostá větička vypadla. Ke škodě věci. Uvědomil jsem si to při pogromu na maily, co se propadly do schránky direct mail & spam & další opruz.

Víte, že z většiny bych si nebyl jistý, co to po mně vlastně chtějí? „Vážený pane Rubeši, podzim je vhodné období pro osobnostní rozvoj.“ Nevím sice, proč ne zasněžené předjaří, ale budiž. Jenže co já s tím? „Opravdový muž na kravatách nešetří.“ Pokud se nejmenuje Superman. Ten je nenosí. „Tomu neuvěříte. Naše ceny padly ještě níž.“ Jaksi jsem se nedostal k tomu, abych k pádu cen zaujal jasné stanovisko. Je mi to buřt.

Dokonce i když mě k něčemu nabádají, často nevím jak s danou výzvou naložit: „Najímejte chytře!“ I kdybych najímal nebo ujímal, je to výzva na úrovni zvolání „Myslete správně.“ Jistě následováníhodná idea, jenže prakticky poněkud nepoužitelná.

Z plakátů vím, že jistý bazmek je jedinečné spojení designu a síly. Nikdy jsem o tom nepochyboval. V televizi mi řekli, že… a víte že ani nevím? Většinou ani nevím.

Lezeme lidem do obýváku, do telefonu, do života. A pak plkáme. Nešťastníci už ani neprotestují. Přitom by nás někdy možná i poslechli. Kdyby to bylo zajímavé.

Když už otravujete, asi po mně něco chcete. A chcete-li, řekněte mi to jasně a přitažlivě

Já to dešifrovat nebudu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: