M&M (2019) 010: Kombajn

Poslouchalo se to náramně. Řečník nadšeně popisoval Zářivý Nový Svět: megakorporace se promění ve Zdroj Zábavy a Radosti a z upoceného marketingu se stane 24/7/365 On Line Producent, jenž bude, s jedním okem pečlivě sledujícím Nejčerstvější Trendy (aby nezačaly maličko zapáchat), šířit To, Co Korporace Bude Chtít Sdělit.

Velká písmena už tam říkal on, jen jich tam měl víc a převážně v angličtině.

Technologie projektu byla vyšperkovaná se vší důkladnosti – a doba je zralá. Kolikrát jsem si mohl plíce strhnout, když jsem klienta přesvědčoval, že věc nepočká, než se sejde představenstvo, a že názor, co dorazí pozítří z centrály v Londýně, nebo za týden z centrály v Paříži, anebo za šest měsíců z Frankfurtu, bude zajímavý leda tak pro toho, kdo ho bude ukládat do archivu.

A samozřejmě, mohl jsem zatleskat a myslet si svoje.

No, ale já se přece zeptal.

Znovu mi blahosklonně vysvětlil, že Algoritmy Automaticky Vysledují Aktuální Trendy. Zklamal jsem ho, že tomu rozumím, ale že nevidím zisk pro budování brandu, když Justin Bieber uklouzne na schodišti a my o tom do třiadvaceti sekund zažertujeme, přičemž vtipně zmíníme nový zastřihávač vlasových kontur. Už proto, že v následujících minutách neméně vesele zažertuje jak naše přímá konkurence se svými vtipně zmíněnými zastřihávači, tak úplně každý, co něco prodává, od lokomotiv po drogy.

Dostalo se mi odpovědi, za jakou by se sám Yogi Berra uznale poplácal po rameni: co je špatného na tom, že to dělají všichni? Vždyť to tak dělají všichni!

Aha.

Komunikace jako kombajn: rozjedeš, nastavíš páky a sečeš.

A co když nás cílové skupiny nechválí za to, že i my, stejně jako čtvrtina světa, jsme ve správnou chvíli zažertovali o uklouznuvším pěvci, pozítří o brexitu, za týden o Číňanovi, co cvrnká do balónků nosem a už to viděla miliarda lidí?

Kombajn je hezká věc, ale na širých lánech. Tak dlouho jsme zdůrazňovali, že co spotřebitel, to individuum, až jsme z něj udělali individuální klas.

Co kdybychom ho třeba zaujali tím, že budeme mluvit jinak, o jeho potřebách a naší touze mu je splnit?

Vím: to nejde.

Skoro nikdo to totiž nedělá.

Všichni startují kombajny.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: