M&M (2019) 011: Make up

Od jakživa koukám s úžasem a nevěřícně na zodpovědné, co právě dospěli k Velké Změně. „Ode dneska budeme pohybliví a mrštní,“ prohlásí o své značce, která je všechno, jen to ne. Je to totéž, jako bych si stejné předsevzetí dal já osobně. U některých Revmakorporací jsem za posledních deset let zažil i sedm převratných strategií.

Některé brandy by si mohly dát k názvu větičku „a zítra zase jinak!“

Když malý muž řekne, že od zítřka bude vytáhlý basketbalista, máme jasno: je na štíru s vnímáním reality. Ale když si zápecnická značka začne namlouvat, že se změní v symbol technologického náskoku a majitele budoucnosti, najdou se lidé, co u toho pochvalně mručí.

V desítkách kanceláří a stovkách open spaců v této zemi v této chvíli dumají místně příslušní značkoví polní maršálové i generálové (anebo jen kaprálové), jak změnit vnímání své značky. Nic proti tomu. Jenže se většinou dělí na dva směry. Protichůdné, nicméně v jedné věci nezaměnitelně stejné: jsou na štíru s vnímáním reality.

Jedna kohorta se snaží protáhnout malého muže a zeštíhlit pyknika. Tisíckrát vychválená vysokost a štíhlost přece musí někam vést. Nevede, ale neříkejte jim to. Čím by se zaměstnali?

Ta druhá mění značku. Ne brand. Jen tzv. značku. Přidá vlnovku do loga. Dodá fancy claim. Promění webové stránky z horizontálně orientovaných na vertikální. Prostě hraje si s make upem. Ten dokáže hodně, zakryje nedostatky, zvýrazní lícní kosti, alespoň v mistrovských rukou. Ale osobnost nepromění, figuru nevytáhne, charakteru nedodá.

Jakmile se odtrhne značka jako bájná představa odpovědných manažerů od toho brandu, který denně prožívají spotřebitelé, vznikly dva paralelní vesmíry. V jednom se dumá nad značkou, vylepšují se oční stíny a nanáší make up. Ve druhém je to lidem prachobyčejně šumák: zase jsem stál ve frontě. Sprdli mě, a kafe za nic nestálo.

V jednom šest matric v prezentaci a hora make upu.

Ve druhém nepřekonatelně přízemní zkušenost.

Dokud se tyhle světy zase nepropojí, lžeme si v marketingové komunikaci do kapsy.

Make up pomohl Kennedymu vyhrát volby.

Ale neudělal Kennedy z jakéhosi Johna Smitha.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: