M&M (2019) 021: Negativní výsledek

Už dlouho jsem se tak nepobavil. Samozřejmě vskrytu duše, protože navenek jsem řval, až sklo drnčelo. Ale jako člověka, co obdivuje technologii mistrně provedeného bullshitu, mě ta argumentace nemohla nepobavit.

Oč šlo? Přivezl jsem výrobek k pravidelnému servisu a označil jednu chybu. Sotva jsem se s výrobkem shledal, ukázalo se, že chyba žije dál. Kouknu na fakturu, ejhle, oprava chyby řádně vyčíslena (a zaplacena). Dostavil jsem se tedy k reklamaci, a v tom to přišlo. „My na tom přece dělali. A negativní výsledek opravy je taky výsledek!“

Dělali jsme, co jsme mohli, ale chyba je tu pořád. Nicméně za své úsilí si necháme řádně zaplatit. Ušetřil bys, zákazníku, pokud bys sem vůbec nelez‘!

Jako milovník tohoto směru výmluv jsem byl potěšen. Jako zákazník, platící, ale výsledku se nedočkavší, už méně.

A víte, co je zajímavé? Že situaci v servisu přístrojků pro domácnost rozuměli všichni, kterým jsem to vyprávěl. Třeba spolumajitel agentury, která už sedmým rokem marně pracuje pro jednu ztěžka dýchající značku. A která už sedmým rokem té značce nepomohla ani k životu, ani k smrti. Ale předpokládám, že si to nechává řádně zaplatit.

Chechtal se i politický příložník, který vypracovává cosi, čemu on i jeho klienti říkají bůhvíproč strategie. A chechtal se tak mocně, jako by se s jeho prací za dvoje volební období ono politické hnutíčko vylouplo z tříprocentní hranice.

A neméně se radoval i pán, který úspěšně prodává rady, jak prodejem rad vydělat milióny. Zatím sice nikdo – kromě něj – na jeho radách nezbohatl, ale…

Ti samí tři se na mě dívali jak na duchem mdlého, když jsem jim před nějakým časem vyprávěl, jak jsme se rozloučili s klientem, u kterého jsem měl pocit, že mluvím do prázdného prostoru. Jednou za čas jsme se sešli, já se ptal, proč nic z toho, na čem jsme se posledně domluvili, neproběhlo, oni mi to vysvětlili – a shodli jsme se, že to snad vyjde příště.

Nevyšlo.

Nerozloučili jsme se proto, že bych byl tak staromódně čestný a nechtěl brát peníze za rady, kterými se nikdo neřídí. Ale proto, že to beztvaré bezčasí začalo doléhat i na mě. A bál jsem se, že dříve či později se přistihnu, jak takové bullshity povídám také.

Sám sobě.

Zaplaťte a doufejte.

Negativní výsledek.

Za pozitivní si připlaťte.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: