M&M19 041: Kajte se!

V různých dobách postávali a postávají u veřejných budov, na náměstí a u demonstrací zadumaní lidé s transparenty, kde oznamují, že Čas se krátí, Soud se blíží a jediná správná odpověď je Pokání, jinak nastane Zatracení. Praktický dopad víceméně žádný.

Oproti tomu marketingoví hlasatelé pokání nepostávají jinde než za pultíky na velkých fórech. Netahají se s transparenty a cedulemi. Napíšou knihu a frknou několik videí. Obsah jejich sdělení je ovšem stejný: změňte se, čiňte pokání, jinak zastaráte a budete opuštěni.

Teď se v Contagious přidal Nick Law, čerstvě na přechodu z agentury do Apple. Jeho tirády shrňme do věty, že nezmění-li se agentury, a to hákem, budou víte kde. Má pravdu, a argumenty, které klade, nejsou liché. Agentury ustrnuly v dobách, kdy se rozloučily s mediálním nákupem, a struktura kreativních oddělení pořád připomíná doby Billa Bernbacha. Jen přibylo oddělení digitálu…

Má pravdu, ostatně já o tom píšu už od přelomu století. Většinu jeho argumentů najdete v mých sloupcích a prezentacích taky. Inu, takových nás bylo a je!

Má pravdu – ale je to pravda, která je k víte čemu. Praktický dopad víceméně žádný. Hlas volajícího na poušti slyšívá jen ta poušť.

A není důvodu, aby tomu tentokrát mělo být jinak. Protože agenturám není pomoci. Jistě by šlo vylepšit a zmodernizovat výrobní flow v manufaktuře na parní buchary, ale problémem je, že nějak již není zapotřebí parních bucharů. Taky dílen na kočárová kola s dřevěnými loukotěmi nápadně ubylo. Svět se totiž proměnil.

Proč by tedy mělo přežít tolik dílen na výrobu TV spotů, rozeskákaných bannerů a prezentací, kde se doporučuje zapojit do komunikace spotřebitele? Pro Boha živého a pravého, proč by je trh budoucnosti potřeboval? Navíc ve formě z konce 20. století?

Za posledních 25 let se komerční komunikace a marketing sám ne proměnily, ale neustále se mění, chovají se jako Velký třesk ve zkumavce. Proto taky už skoro 25 let nemáme ucelenou teorii značky a komunikace (Troutova kniha „Differentiate or Die“ vyšla LP 2000).

Tak proč bychom měli mít jasnější představu o komunikačním družstvu, které má značce pomáhat?

Je snadné volat „Kajte se!“

Ale jak?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: