M&M20 057: Puzení objevitelské

Písmáci všech národností si obvykle stěžují, jak jsou omezeni svým mateřským jazykem. Angličtí básníci žárlí na bohatství rýmů v jiných jazycích, označujíce své možnosti za poněkud vymrskané. Němečtí autoři brblají nad slovními skládačkami i nad tím, že v rozvinutějších větách už zapomenou, co tam chtěli dát za sloveso. A čeští géniové e-mailingu objevili slovo objevit.

Ne že by se povel „Objevte náš/naši/naše cokoliv“ objevil až teď. Ale objevila se velká vlna, takové malé cunami této fráze – a já ji pro sebe objevil při zvlášť neplodné činnosti: prohlídce spamů, kde jsem toužil objevit mail od klienta, který mi prý zaslal. No, nebyl tam.

Chápu, že ne každý reklamní povel může znít „Kupte hned a bez keců to či ono,“ ale přehršel výzvy k objevování byl nudný jak každá macha. Dokud jsem měl objevit něco nového, od unisex vůně po právě se objevivší model motorové sekačky, dobrá, vem nešť. Ale v okamžiku, kdy se poetům reklamy srazily mentální mašinky v hlavách, a já by vybízen, abych objevil tu naše osvědčenou, tam naši klasickou, nebo v jednom případě dokonce ikonickou záležitost, dunily zvony po všech čertech dutě.

Dostavilo se objevitelské puzení.

Ale nesprávné.

Každý z psavých lidí, puzením či nutností, objevuje, jak píšou druzí – a že jich přibývá. Už Hellerův hrdina profesor Gold si posteskl, že v době, kdy své paměti vydá i dostihový kůň, těžko v tom zabránit Henrymu Kissingerovi. A od té doby je jen víc a hůř a navíc internet!

Jenže jedni objevují, co je zrovna ve flóru. Buď vědomě, protože propadají pocitu, že spotřebitel, který jejich produkt objeví, si bude připadat lépe než jedinec, který ho jen tak koupí. Anebo nevědomě, protože když to četli včera desetkrát, něco na tom asi bude, a slovo nějak samovolně vyklouzne z mozku do klávesnice.

Ti ovšem objevují jen mainstream, nudu a machu.

Druhé to pudí objevit cesty, kterými zatím málokdo prošel. A chvíli na nich pobýt, než dorazí dav těch prvních. On totiž dřív nebo později určitě přidupe.

A pak se zase musí objevitelé posunout jinam.

Puzení objevitelské je úprk před davem.

Když to dělají oni, ty už to nedělej!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: