Menu du jour: Komu to dovolíme?

Je pár dní po volbách, a dopadlo to šejdrem. Ti, co měli přijít, nepřišli, a ti, co neměli, ti dokulhali. Jak s radostí volává jeden z nejlepších českých režisérů a kameramanů Brabec (a František Amatér to není), když se mu vcelku nelíbilo, co viděl přes kukr, "…ani hovno, ani fík!"

A před námi volby další. V téhle zemi nic překvapivého, z dlouhodobého plánu plyne, že první rok, kdy nejsou žádné očekávané (což neznamená, že tam nějaké nepadnou), je 2027.

Jenže se blíží prezidentské, už třetí všelidové. Co si budeme povídat, ty dvě předchozí dopadly jak útok lehké kavalérie na Krymu. Na ty třetí se už opravdu vyzbrojuje i jinde než v Kremlu, takže by jeden doufal, že se zase nedočkáme summitu osobností a Kocába, moudře rozhodujícího, kdo si podporu zaslouží nebo nezaslouží.

No, není tomu tak. Z okršleků internetů ozývá se, že volební výsledky prý připravily Andrejovi cestu k prezidentské volbě.

Maličko mi vylítlo levé obočí až na vrcholek hlavy. Prezidentské volby jsou založeny na prostém faktu, váš kandidát musí vadit o jeden hlas méně než ten druhý. Ještě se, za ty dvě anekdotické zkušenosti u nás a z mnoha zkušeností jinde, nestalo, že by vyhrál Ten-Co-Mnohé-Sere. Naopak, po pokosu v prvním kole vyhrává Ten-Co-Více-Voličům-Přijde-Jako-Lepší-Volba.

Ale nevadí, povznesení mluvčí dobra už mají jasno. Už se sestavují seznamy těch, co kandidovat nesmí, protože by to pokazili tomu našemu jednou vybranému, k jehož podpoře se významné osobnosti sejdou v sobotu ve Švandově divadle, a tak mu jeho kandidaturu pokurví. Myslíte, že přeháním? Myslete si dál.

Ti vosobnosti (to není překlep) nechápou, jak dvoukolové volby fungují. V prvním kole se ukáže, jak na tom kandidáti jsou.

Ve druhém se rozhodnu, propadl-li můj kandidát, zda dám volbu obecně přijatelnějšímu, anebo ji uskutečním nepříchodem.

Snahy, že Všeobecnědobro Kocábova Komise dopředu vybere, koho já prosťáček volit SMÍM, jsou maličko z vlhkých snů lidí, kteří si myslí, že vědí víc, a ostatním to prostě nařídí. A je jedno, jsou li na temné či světlejší straně.

Prd nařídí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: